Buto pirkimas: ką svarbu žinoti prieš perkant.
Atėjo laikas pirkti būstą? Vartote NT skelbimų portalus ir nežinote nuo ko pradėti? Štai Jums keletą patarimų.
Ką svarbu žinoti prieš perkant!
Gerai apgalvokite kur norite gyventi.
Esate jauna šeima, o gal dar tokią tik planuojate? Gerai pagalvokite kur norite gyventi, negaliu suskaičiuoti kiek kartu esu gidrėjes kaip žmonės sako, jog nusbodo būtų “vaikų vairuotojais” kiekvieną dieną vežti į darželį ar mokyklą, burelius, vakare pasiimti iš draugų ir pan. Perkant NT yra trys svarbiausi kriterijai 1. vieta. 2. vieta. 3. vieta, taip Jūs neklystate visi trys yra vienodi, tokia logika remiasi patyre investuotojai. Todėl tiksliai išsirinkite vietą kurioje norite gyventi.
Nedarykite vienos klaidos – nepirkite būsto arčiau darbo, nes nemanau, kad ruošiatės dirbti toje pačioje vietoje 10 ar daugiau metų.
Mastykite kaip investuotojai, pasirinkite tokį turtą kurį būtų galima lengvai parduoti ar išnuomoti.
Pirkdami turtą nepamirškite, kad gyvenimas keičiasi greitai, nebėra kaip ankščiau, jog žmonės gyvena viename būste, dabar viskas keičiasi greitai, darbas kitame mieste ar šalyje, šeimos pagausėjimas ir dar begalės kitų įvikių, todėl prie vietos prisirišti nebedera. Žmonės dabar retai kada gyvena ilgiau nei 10 metų vienoje vietoje.
Todėl reikia pasirinkti tokią vietą ir butą kurį būtų galima parduoti ar išnuomoti greitai ir už maksimaliai gerą rinkos kainą.
Įsivertinkite ar perkamas būstas yra rinkos kaina.
Jūs nepatikėsite, bet nekilnojamas turtas yra turbūt vienintelis dalykas kurį žmonės perka pasikliaudami didelėmis emocijomis, jos svarbu, tikrai svarbu, bet reikia nepamiršti, kad kažkada jį reikės parduoti ir kitam pirkėjui tokių teigiamų emocijų gali nesukelti, o ieškoti tokio pirkėjo gali užtrukti ne vieną mėnesį. Todėl labai svarbu įsivertinti ar parduodamas turtas yra rinkos kaina. Tam galite daryti įvairias analizes, klausinėti draugu arba papraščiausiai pasikonsultuoti su brokeriu. Pasaulio praktika yra tokia, kad daug žmonių perka turtą per brokerį, o ne tik turtą parduoda. Brokeris remiantis savo patirtimi, pokalbiais su kolegom, perkant duomenis iš įvairių duomenų bazių gali turtą įvertinti realia kaina.
Pati didžiausia klaida, jog manoma, kad turtą pigiau galima nusipirkti tiesiai iš turto savininko, nes kai parduoda brokeris jis parduoda brangiau, mat užsideda savo komisinį “ant viršaus”. Tačiau realybė yra tokia, kad savininkas parduodamas turtą pats, jį parduoda brangiau nei rinkos kaina. Taip yra dėl kelių priežaščių:
- Savininkas nesutinka pardavinėti turto su brokeriu ne dėl jo komisinio, o dėl brokerio siūlomos mažensnės kainos nei jis nori, dažnai savininkas nusprendžia bandyti laime pats, paieškoti nepatyrusių pirkėjų ir jiems “prakištį turtą brangiau”.
- Profesionalus brokeris prieš pardavinėdamas NT pasidaro rinkos analizę, nes nenori pardavinėti turto neadekvačia kaina metus ar ilgiau.
Tikrai sutiksiu, jei sakysite, kad nevisi brokeriai dirba profesionaliai, bet tikimybė iš profesionalaus brokerio nusipirkti turtą rinkos kaina yra didesnė.
Susipažinkite su kaimynais.
Pabendraudami su kaimynais galite sužinoti daug įvairių dalykų kuriuos nutylėjo savininkas per apžiūrą. Ir pabendrausite su kaimynais, juk Jums reikės su jais bendrauti.
Atėjos laikas palikti avansą.
Būtinai pasirašykite preliminarią pirkimo-pardavimo sutartį ar rezervacijos sutartį, tose sutartyse turi būti aptarti pirkimo terminai, avanso suma, už kokį turtą paliekamas avansas ir kita.
Būtinai įsitikinkite ar avansą paliekate turto savininkui ar jo įgaliotam asmeniui. Ar nėra turto arešto, skolų ir t.t. Nes jei avansa paliksite ne tam asmeniui tiesiog niekada jo galite ir nebe atgauti, net jei ir turite apie tai įrodančius dokumentus, nors teisiškai avansą pasilikti yra sunku, bet visokių žmonių pasitaiko, Juk po teismus tampytis mažiausiai norisi.
Sėkmės perkant turtą. Jei turite klausimų būtinai klauskite, aš laikausi tokios nuomonės kuris yra ir mano šūkis “Nepriimkite sprendimo nepasitarę su specialistu”. Klauskite, domėkitės, nebijokite, nevisi brokeriai yra blogi.